المپدیا

دانش‌نامه‌ی المپیاد کامپیوتر ایران

ابزار کاربر

ابزار سایت


سوالات المپیاد:متفرقه:سوال های ای سی ام سایت تهران:دوره ی ۲:f

Buggy Sat

یک شرکت یک ماهواره با نوع جدیدی از دوربین‌های هوشمند ساخته است. دوربین یک نرم‌افزار برای تشخیص شهر‌ها و جاده‌ها دارد و همچنین قابلیت تشخیص هر ناحیه را دارد (هر ناحیه یک قسمت همبند از صفحه است که توسط تعدادی جاده‌ی همبند احاطه شده و هیچ ناحیه‌ی دیگری درون آن نیست). با این تکنولوژی، ماهواره می‌تواند عکس را قبل از ارسال فشرده کند. فرمت فشرده شده‌ی یک تصویر تنها شامل موقعیت شهر‌ها و ناحیه‌هاست.

متاسفانه شرکت ماهواره را بدون تست کردن نرم افزار به فضا فرستاده است. بنابراین، بعد از مدتی تصاویری مشکل‌دار که شامل دقیقا یک ناحیه اضافی است از آن دریافت شده است که آن ناحیه اضافی، ناحیه‌ی بیرونی است. ناحیه بیرونی ناحیه‌ای از صفحه است که تمام ناحیه‌های دیگر را در بر می‌گیرد(و دارای مساحت بی نهایت است). پس ار بررسی‌های زیاد فهمیده شد که تمام تصاویر ارسالی از ماهواره همگی دارای خواص زیراند:

  1. هر شهر، حداقل به دو شهر دیگر وصل است.
  2. هر دو شهر با مسیری به هم راه دارند.
  3. بین هر دو شهر حداکثر یک جاده وجود دارد.
  4. جاده‌ها هم‌دیگر را قطع نمی‌کنند (مگر در شهرها).

شکل بالا یک تصویر دریافت شده از ماهواره را نشان می‌دهد (تست کیس را ببینید).

شما باید برنامه‌ای بنوسید که یک تصویر باگ‌دار را دریافت کرده و ناحیه‌ی بیرونی را مشخص کند.

ورودی

در خط اول عدد $ (1\le N \le 20 ) N $ که نمایانگر تعداد تست‌هاست. تست‌ها به ترتیب در ورودی می‌آیند. در خط اول هر تست تعداد شهرها (اعداد بین $1$ تا $50$) و در خطوط بعدی آن مختصات شهرها به صورت جفت‌های $(x,y)$آمده است. در خط بعدی تعداد ناحیه‌ها(اعداد بین $1$ تا $50$) آمده است که در خطوط بعدی اطلاعات مربوط به هر ناحیه آمده است. اطلاعات هر ناحیه شامل تعداد شهرها تشکیل دهنده‌ی آن است که بعد از آن اندیس شهرهای تشکیل دهنده‌ی آن ناحیه (به صورت ساعت‌گرد یا پادساعت‌گرد) آمده است.

خروجی

در تنها خط خروجی برای هر تست تنها اندیس ناحیه‌ی بیرونی آن را چاپ کنید.

محدودیت‌ها

  • محدودیت زمان: ۱۰ ثانیه
  • محدودیت حافظه: ۲۵۶ مگابایت

ورودی و خروجی نمونه

ورودی نمونه خروجی نمونه
1
5
2 6
4 4
4 7
8 6
4 10
3
4 1 2 4 3
4 1 3 4 5
4 1 2 4 5
3

پاسخ

منتظر پر کردن این قسمت توسط علاقمندان هستیم.


ابزار صفحه