المپدیا

دانش‌نامه‌ی المپیاد کامپیوتر ایران

ابزار کاربر

ابزار سایت


درباره ی المپیاد:سایت های مفید:فهرست

سایت‌های مفید

در این صفحه شما با سایت‌های مرتبط با المپیاد کامپیوتر آشنا می‌شوید.

بخش ۱. سایت‌های اطلاع‌رسانی

باشگاه دانش‌پژوهان جوان

سایت باشگاه دانش‌پژوهان جوان شما را با فعالیت‌های مرکز رسمی برگزاری المپیادهای علمی ایران و آخرین اخبار المپیادها آشنا می‌کند. ضمن آن که ثبت نام و اعلام نتایج مراحل مختلف المپیادها نیز از طریق همین سایت اطلاع رسانی می‌شود.

خبرگاه المپیاد کامپیوتر

خبرگاه المپیاد کامپیوتر٬ سایت رسمی کمیته ملی کامپیوتر می‌باشد. در این سایت شما می‌توانید علاوه بر آگاه شدن از اخبار روز مرتبط با المپیاد کامپیوتر از آرشیو این سایت که شامل تمام سوال‌های آزمون‌های گذشته است استفاده کنید. شما می‌توانید با عضویت در گروه inoi-news از اخبار سایت به محض بروزرسانی از طریق ایمیل مطلع شوید. برای آشنایی با نحوه‌ی عضویت در این گروه صفحه نحوه‌ی عضویت در گروه خبری کمیته ملی را مطالعه کنید.

المپیاد جهانی کامپیوتر

سایت IOI سایت رسمی المپیاد جهانی است. در این سایت شما می‌توانید با کمیته‌ها، آمار و ارقام ، اساسنامه و سیلابس المپیاد جهانی آشنا شوید. درضمن می‌توانید به آرشیو سوالات مسابقات جهانی دسترسی داشته باشید.

بخش ۲. سایت‌‌های آموزشی

المپدیا

سایت المپدیا به درخواست کمیته ملی و با تلاش اعضا و همکاران این کمیته به منظور توسعه آموزش عمومی راه‌اندازی شده است. هدف آن است که به کمک همه‌ی علاقمندان المپیاد کامیپوتر، همه‌ی مباحث مطرح در المپیاد کامپیوتر به همراه مسائل نمونه برای روی این سایت قرار گیرد. علاوه بر این شما می‌توانید همه‌ی مطالب مرتبط با المپیاد کامپیوتر را در این سایت مشاهده کنید.

شاززز

سایت شاززز قدیمی ترین وبلاگ المپیاد کامپیوتر است که از سال ۱۳۸۵ تاکنون به طور منظم توسط بعضی از مدال‌داران دوره‌های تابستانی المپیاد کامپیوتر نگارش شده است. در این وبلاگ از نمونه سوال و راه‌حل گرفته تا اخبار و حواشی المپیاد را می‌توانید مطالعه کنید. ضمن این که گردانندگان وبلاگ در سال‌های اخیر آزمون‌های آزمایشی ارزشمندی برگزار کرده‌اند که آرشیو آن روی وبلاگ موجود است.

فارسی.سی.پی

این سایت به ترجمه منابع مورد نیاز برای مسابقات برنامه نویسی می پردازد و یا نصب اکستنشن مخصوص بروزر آن می توانید بعضی از سایت ها را به صورت فارسی ببینید.

کاهو

سایت کاهو به درخواست کمیته ملی و با همت برخی از دانش‌پژوهان علاقمند راه‌اندازی شده است. این سایت جایی است برای پرسش و پاسخ در مورد مسائل المپیاد کامپیوتر. در این سایت شما می‌توانید مسئله‌های مختلف المپیاد کامپیوتر مثل مسائل کتاب‌های مختلف، مسائل دوره‌های قبلی و یا مسائلی که خود کاربران طرح کرده‌اند را پیدا کنید. می‌توانید خودتان سوال طرح کنید. به سوالات دیگران پاسخ دهید. به پرسش‌ها و پاسخ‌های دیگران رای دهید. و در یک کلام یادبگیرید و یاد بدهید.

تکنیک‌های برنامه‌نویسی پویا

در این سایت تکنیک‌های برنامه‌نویسی پویا بصورت ارائه مسائل دسته‌بندی شده است.

مکتب‌خونه

در این سایت شما می‌توانید فیلم‌های آموزشی دوره‌ی تابستان باشگاه دانش‌پژوهان جوان در سال ۱۳۹۶ را در اینجا مشاهده کنید.

علاوه بر این شما می‌توانید فیلم درس‌های دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف را که با المپیاد کامپیوتر مرتبط هستند را پیدا و از آن‌ها بهره ببرید.

Data Structure Visualizations

در این سایت سعی شده است نحوه کارکرد اکثر ساختمان‌داده‌ها و الگوریتم‌های پایه‌ بصورت بصری نمایش داده شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید اجرای الگوریتم دایکسرا را بر روی یک گراف را بصورت بصری مشاهده کنید و درک خوبی نسبت به این الگوریتم بدست آورید. در قسمت الگوریتم دایکسرا به شما یک گراف داده می‌شود (که البته با فشار دادن دکمه New Graph قابل تغییر است) و از شما خواسته می‌شود که راس شروع (Start Vertex) را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن راس شروع و فشار دادن اجرای دایکسرا (Run Dijkstra) می‌توانید اجرای الگوریتم را مشاهده کنید. سرعت انیمشین (Animation Speed) بوسیله نواری که با این عنوان در صفحه قرار گرفته است قابل تنظیم است.

Project Euler

سایت Project Euler شامل تعداد زیادی مسائل ریاضی است که برای حل آن‌ها علاوه بر ایده‌های تئوری نیاز به برنامه‌نویسی نیز ‌می‌باشد. حل مسائل این سایت می‌تواند تمرین خوبی برای آزمون مرحله‌ی سوم باشد.

Codeshark

این سایت توسط تعدادی از همیاران کمیته‌ی ملی راه‌اندازی شده است. این سایت شامل آرشیو سوالات مرحله‌ی سوم به همراه یک سامانه داوری است.

Codility

در سایت Codility به طور منظم مسئله‌های الگوریتمی نسبتا ساده به عنوان یک رقابت گذاشته می‌شود. شما می‌توانید با ۱۴ زبان برنامه‌نویسی مختلف در صفحه‌ی مرورگر کد خود را وارد کنید، آن را ویرایش کنید، اجرا کرده و خروجی را ببینید و پس از اطمینان آن را برای ارزیابی ارسال کنید. نتیجه‌ی ارزیابی پس از چند دقیقه به شما نمایش داده می‌شود و اگر مسئله را به درستی حل کرده باشید یک گواهی زیبای مدال به شما تعلق می‌گیرد. این سایت درس‌هایی از برنامه‌نویسی نیز دارد و گاهی اوقات برای شرکت‌کنندگان جوایزی هم ارسال می‌کند. برای شرکت در مسابقات آن لازم نیست حتی محیط برنامه‌نویسی روی کامپیوتر شما نصب باشد و همه‌ی این‌ها تجربه‌ی جذابی از مسابقه برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

بخش ۳. مسابقه‌های برنامه‌نویسی

مسابقه برنامه‌نویسی حلی‌نت

مسابقات برنامه‌نویسی حلی‌نت یک مسابقه تیمی برنامه‌نویسی برای دانش آموزان سراسر کشور است. مراحل ابتدایی این مسابقه بصورت اینترنتی برگزار می‌شود. تیم‌های انتخاب شده بصورت حضوری در مسابقه نهایی شرکت خواهند کرد.

USACO

سایت USACO سایت رسمی المپیاد کامپیوتر آمریکاست. این کشور برای انتخاب تیم خود چندین مسابقه برگزار می‌کند و این اجازه را به دیگران هم می‌دهد که در این مسابقه شرکت کنند. زمانبندی مسابقات و آرشیو سال‌های گذشته را در این سایت می‌توانید مشاهده کنید. برای شرکت در مسابقات ابتدا باید به عضویت این سایت دربیایید. اگر عضو این سایت نیستید کافی است بر روی Register for new accout کلیک کنید و مشخصات خود را وارد کنید. قسمت آموزشی این سایت برای کسانی که در مراحل اولیه آماده‌سازی برای المپیاد کامپیوتر هستند بسیار مفید است.

Codeforces

Codeforces یک سایت روسی است که از سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرده است. در این سایت مسابقات کوتاه (۲ ساعت) برنامه‌نویسی معروف به Codeforces Rounds برگزار می‌شود (حدودا هفته‌ای یک مسابقه). علاوه بر این، شما می‌توانید مسائل مسابقات قبلی را بصورت تمرینی حل کنید و از مطالب موجود در وبلاگ‌های این سایت استفاده کنید. مسابقه‌دهندگان در این سایت بر اساس سیستمی مشابه سیستم ELO رتبه‌بندی می‌شوند.

Sharecode

در این سایت مسائل مسابقات ای‌سی‌ام جمع‌آوری شده است. شما می‌توانید با کلیک بر منوی Problem Set این مسائل را مشاهده کنید. با کلیک بر روی هر مسئله٬ صورت مسئله به زبان انگلیسی نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید کد برنامه خودتان را با کلیک بر دکمه Submit ارسال کنید. البته اجازه ارسال کد به کسانی داده می‌شود که دارای حساب‌کاربری در این سایت باشند. شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ای با کلیک بر روی منوی Signup و وارد کردن مشخصات خود عضو این سایت شوید. در منوی Contests شما می‌توانید مسابقاتی که در حال برگزاری است را مشاهده کنید. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید در این مسابقات ثبت‌نام کرده و شرکت کنید. در منوی Ranklist نیز شما می‌توانید افرادی که بیشترین تعداد مسئله را حل کرده‌اند را مشاهده کنید.

SGU

سایت SGU شامل مجموعه غنی از سوالات مسابقات ای‌سی‌ام می‌باشد. برای استفاده از این سایت باید ثبت‌نام کنید.

COCI

سایت COCI سایت مسابقات المپیاد کامپیوتر کرواسی است. این کشور برای انتخاب تیم خود چندین مسابقه برگزار می‌کند و این اجازه را به دیگران هم می‌دهد که در این مسابقه شرکت کنند. زمانبندی مسابقات و آرشیو سال‌های گذشته را در این سایت می‌توانید مشاهده کنید.

Timus

سایت Timus شامل مجموعه غنی از سوالات مسابقات ای‌سی‌ام می‌باشد و در طول سال جند مسابقه در این سایت برگزار می‌شود. برای استفاده از این سایت باید ثبت‌نام کنید.

Topcoder

المپیاد لهستان

سایت المپیاد لهستان دارای آرشیوی از آزمون‌های داخلی این کشور هست. از طریق این سایت شما می‌توانید به آرشیو برخی مسابقات دیگر مانند مسابقات بالکان دسترسی داشته باشید و به ازای هر مسئله برنامه خود را برای داوری ارسال کنید. کافی است بر روی Submit a solution که در انتهای تعریف مسئله آمده است کلیک کنید. البته برای ارسال برنامه نیاز هست که در سایت ثبت‌نام کنید.

CEOI

شما در سایت CEOI می‌توانید به آرشیو مسابقات المپیاد اروپای مرکزی دسترسی داشته باشید. این مسابقات هر سال در تیرماه قبل از مسابقات جهانی برگزار می‌شود. هر سال یکی از کشورهای عضو مسئولیت برگزاری این مسابقه را به عهده می‌گیرد.

APIO

شما در سایت APIO می‌توانید به آرشیو مسابقات آسیا-اقیانوسیه دسترسی داشته باشید. این مسابقات هر سال در اردیبهشت‌ماه بصورت اینترنتی برگزار می‌شود. هر سال یکی از کشورهای عضو مسئولیت برگزاری مسابقه را به عهده می‌گیرد. از هر کشور هر تعداد دانش‌آموز می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند اما فقط شش نفر اول هر کشور در تخصیص مدال‌ها لحاظ می‌شوند.


ابزار صفحه