المپدیا

دانش‌نامه‌ی المپیاد کامپیوتر ایران

ابزار کاربر

ابزار سایت


آموزش:آماده سازی برای المپیاد:مرحله ی اول

مرحله‌ی اول

با نگاهی به سوال‌های پیشین مرحله‌ی اول المپیاد کامپیوتر می‌توان متوجه شد که تاکید بیش‌تر این مرحله بر مقاهیم اولیه و پایه ریاضیات گسسته است. برای شرکت در این مرحله نیازی نیست که با برنامه‌نویسی آشنا باشید چرا که نقش آن در مرحله‌ی اول بسیار کم‌رنگ است. در گام اول تلاش کنید که با مفاهیم اولیه ریاضیات گسسته آشنا شوید. در اینجا شما می‌توانید از منابعی که ذکر شده برای یادگیری این مفاهیم استفاده کنید. به جرات می‌توان گفت تعداد خوبی از مسائل این مرحله صرفا با دانستن مفاهیم زیر قابل حل هستند.

بنابراین تلاش کنید که با حل مسئله‌های زیاد با این مفاهیم آشنا شوید. بهترین منبع سوال، آزمون مرحله‌ی اول سال‌های گذشته است. یک استراتژی مفید آن است که وقت مناسبی برای حل این مسائل بگذارید. برای حل هر سوال اگر تازه‌کار هستید حدود نیم‌ساعت و در غیراین صورت حدود ۱۵ دقیقه وقت بگذارید. اگر در این مدت مسئله حل نشد، به راه‌حل آن رجوع کنید. تکنیک و ایده‌هایی که در حل آن مسئله استفاده شده و شما با آن آشنا نبودید را جایی یادداشت کنید. در نهایت تعدادی تکنیک حل مسئله جمع‌آوری خواهد شد که بسیار ارزشمند است. به مرور زمان این تکنیک‌ها به خاطر تکرر استفاده، ملکه ذهن شما خواهند شد و دیگر نیاز به آن یادداشت‌ها نخواهید داشت.

برای حل یک مسئله، شما باید تکنیک‌هایی که در حل مسائل مشابه یادگرفته‌اید را بکارگیرید. هرچقدر شما مسئله‌ی بیش‌تر و تکنیک‌های حل مسئله‌ی بیش‌تری دیده باشید، احتمال حل آن مسئله بیشتر می‌شود. در ابتدا اگر تنها تعداد اندکی از مسائل را حل کردید، اصلا نگران نباشید. این کاملا یک امر عادی است. رفته رفته دامنه تکتیک‌های حل مسئله‌ی شما بیشتر می‌شود و خواهید دید که مسائل بیش‌تری را می‌توانید حل کنید. با افزایش تجربه، وقتی که برای حل یک مسئله می‌گذارید را کم‌تر کنید و سرعت عمل خود را افزایش دهید. البته باید دقت خود را بالا نگه دارید. می‌دانید که در سوال‌های تستی دقت‌عمل بسیار حیاتی است.

توجه داشته باشید که برای قبول شدن در مرحله‌ی اول نیازی به حل همه‌ی سوال‌ها نیست. بعضا با حل ۱/۳ سوالات هم می‌توان در مرحله اول قبول شد (البته کف تعداد سوالاتی که باید حل شود بستگی به میزان سختی آزمون و کیفیت دانش‌آموزان آن سال دارد). با تمرین زیاد، شما می‌توانید پس از صرف یک یا دو دقیقه وقت، سختی یا آسانی یک مسئله را تشخیص دهید. هنر شما می‌تواند گلچین کردن مسائل آسان باشد که در این مرحله تعداد آن‌ها کم نیست. سعی کنید در مدت زمان آزمون همه‌ی سوال‌ها را بخوانید چون لزوما همه‌ی سوال‌های آسان جزء چند سوال اول آزمون نیستند. صرف وقت خیلی زیاد (مثلا بیش از ۱۵ دقیقه) برای حل یک مسئله کار عاقلانه‌ای نیست. شما قرار نیست با یک مسئله گلاویز شوید و هرطور شده آن را شکست دهید. بابت این کار چیزی عاید شما نخواهد شد. نکته دیگری که باید به آن تاکید کرد فهم درست سوال و دقت در محاسبات است. قبل از شروع به حل یک مسئله حتما مطمئن شوید که مسئله را بدرستی متوجه شده‌اید و در حین حل مسئله مراقب باشید که اشتباه محاسباتی نکنید.

شاید بد نباشد که یک یا دو بار محاسبات خود را بررسی کنید و از درستی آن اطمینان حاصل کنید. تمام زحمات شما ممکن است با بی‌دقتی در وارد کردن گزینه درست در پاسخ‌نامه به‌هدر رود. حتما در اواخر آزمون پاسخ‌نامه خودتان را با دقت بررسی کنید که گزینه‌ای را به اشتباه وارد نکرده باشید. از رندم انتخاب کردن گزینه‌ها خودداری کنید چون هر جواب غلط یک نمره منفی دارد و با توجه به ۵ گزینه‌ای بودن سوال‌‌ها احتمال اینکه شما گزینه‌ی درست را انتخاب کرده باشید بسیار پایین است. البته اگر بین دو گزینه شک دارید می‌شود روی تصادفی زدن یکی از آن دو تامل کرد.


ابزار صفحه